Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka

Bezsprzecznie najbardziej prestiżowa z imprez organizowanych w Kozienicach – i słusznie, bo związana z najważniejszą na muzycznej niwie postacią, jaka wyszła z naszego miasta. Do czasu wybuchu pandemii co rok ściągała do naszego miasta wokalistów z całego kraju, będąc ważnym punktem na festiwalowej mapie Polski. Impreza organizowana jest od roku 2002 i wydaje się dziś w naszym kulturalnym krajobrazie oczywistością… nie zawsze jednak tak było. Był czas, gdy do tak ektrawaganckiego pomysłu trzeba było dopiero przekonywać! Gorącym orędownikiem pomysłu zorganizowania festiwalu był swego czasu Dariusz Szewc, o czym można przeczytać m.in. TUTAJ. Wkrótce pojawiła się pierwsza poważna zapowiedź imprezy, która miała odbyć się w dniach 18 -19 października 2002 roku, przy czym warto zwrócic uwagę, że była to jednocześnie pierwsza wzmianka o zbudowanej przy tej okazji internetowej stronie Kozienickiego Domu Kultury! Jak ten czas leci…

OKO, wrzesień 2020

Na szczęście dla Kozienic festiwal okazał się dużym sukcesem i po pierwszej edycji pisano o nim tak:

OKO, listopad 2020

…reszta jest zaś historią!

2019.08.30-31 – XVII Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka

Jury w składzie:

Marek Klimczuk – przewodniczący
Piotr Gogol
Piotr Dąbrówka
Dariusz Szewc
Elwira Kozłowska – sekretarz, dyrektor festiwalu

po wysłuchaniu czternastu wokalistów, jednego duetu i jednego zespołu Koncertu Finałowego postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix im. Bogusława Klimczuka 2019
nagroda pieniężna w wysokości 6.000 zł oraz statuetka festiwalowa
MAŁGORZATA NAKONIECZNA – Kielce

I miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 3.500 zł
PATRYCJA WOŁOS – Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka

II miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 2.500 zł
MAGDALENA CHOŁUJ – Morawica

III miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 1.500 zł
SEBASTIAN WOJTCZAK I DANIEL RYCHTER – Łódź

wyróżnienie – nagroda Piotra Kozłowskiego, Burmistrza Gminy Kozienice
nagroda pieniężna w wysokości 1.200 zł
NATALIA KAWSZYN – Płock

wyróżnienie
– nagroda ufundowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego
nagroda pieniężna w wysokości 1.200 zł
Zespół BLOOM – Szkoła Muzyczna im. Oskara Kolberga w Radomiu

wyróżnienie pozaregulaminowe – nagroda Andrzeja Junga, Starosty Powiatu Kozienickiego
nagroda rzeczowa o wartości 1.500 zł – tablet
ALEKSANDRA WEDMAN
– Nowe Grobice, gm. Chynów

Dodatkowo przedstawiciel Enei Wytwarzanie:
Radosław Czajor
po wysłuchaniu czternastu wokalistów, jednego duetu i jednego zespołu Koncertu Finałowego postanowił przyznać następującą nagrodę:

Nagroda Antoniego Józwowicza Prezesa Zarządu Enei Wytwarzanie, za najbardziej energetyczny występ
nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł
MAGDALENA CHOŁUJ – Morawica

***
2018.08.24-25 – XVI Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka

Jury w składzie:

Marek Klimczuk – przewodniczący
Piotr Gogol
Piotr Dąbrówka
Dariusz Szewc
Elwira Kozłowska – sekretarz, dyrektor festiwalu
po wysłuchaniu dziesięciu wokalistów i jednego zespołu Koncertu Finałowego postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix im. Bogusława Klimczuka 2018
nagroda pieniężna w wysokości 6.000 zł oraz statuetka festiwalowa
ZOFIA SYDOR – Kraków

I miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 3.500 zł
MAGDALENA CHOŁUJ – Morawica

II miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 2.500 zł
ARKADIUSZ SOLARZ – Radom

III miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 1.500 zł
PATRYCJA ZAWISZA – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie

wyróżnienie – nagroda Tomasza Śmietanki, Burmistrza Gminy Kozienice
nagroda pieniężna w wysokości 1.200 zł
KLAUDIA WÓJCIK – Wygiełzów g. Irządze

wyróżnienie pozaregulaminowe – nagroda Andrzeja Junga, Starosty Powiatu Kozienickiego
nagroda rzeczowa o wartości 1.500 zł – tablet
PATRYCJA WOŁOS – Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka

Dodatkowo przedstawiciel Enei Wytwarzanie:
Radosław Czajor
po wysłuchaniu dziesięciu wokalistów i jednego zespołu Koncertu Finałowego postanowił przyznać następującą nagrodę:

Nagroda Prezesa Enei Wytwarzanie, za najbardziej energetyczny występ,
ufundowana z okazji 50-lecia „Elektrowni Kozienice”

nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł
MAGDALENA CHOŁUJ – Morawica

***
2017.08.26 – XV Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka

(w tej edycji konkurs miał charakter zamknięty i adresowany był wyłącznie do zdobywców tytułu Grand Prix dotychczasowych czternastu edycji konkursu)

Jury w składzie:
Marek Klimczuk – przewodniczący
Piotr Gogol
Piotr Dąbrówka
Dariusz Szewc
Elwira Kozłowska – sekretarz, dyrektor festiwalu
po wysłuchaniu siedmiu wokalistów, laureatów Grand Prix poprzednich edycji Festiwalu, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

GRAND PRIX XV-lecia im. Bogusława Klimczuka 2017
nagroda pieniężna w wysokości 15.000 zł oraz statuetka festiwalowa
PAULINA LENDA – laureatka nagrody Grand Prix w 2015 r.

Nagroda sponsora festiwalu – ENEI Wytwarzanie
nagroda pieniężna w wysokości 3.500 zł
MAŁGORZATA NAKONIECZNA – laureatka nagrody Grand Prix w 2014 r.
i
MICHAŁ KACZMAREK – laureat nagrody Grand Prix w 2005 r.

Nagroda patrona festiwalu – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego
nagroda pieniężna w wysokości 1.500 zł
MAŁGORZATA NAKONIECZNA – laureatka nagrody Grand Prix w 2014 r.

Nagroda patrona festiwalu – Burmistrza Gminy Kozienice Tomasza Śmietanki
nagroda pieniężna w wysokości 1.300 zł
MICHAŁ KACZMAREK – laureat nagrody Grand Prix w 2005 r.

Nagroda patrona festiwalu – Starosty Powiatu Kozienickiego Andrzeja Junga
nagroda rzeczowa o wartości 1.500 zł
PAULINA TARASIŃSKA – laureatka nagrody Grand Prix w 2016 r.

Dodatkowe wyróżnienia
pamiątkowa statuetka festiwalowa
MONIKA MIODUSZEWSKA – laureatka nagrody Grand Prix w 2012 r.
DOMINIKA WRÓBEL (SULGOSTOWSKA) – laureatka nagrody Grand Prix w 2004 r.
TOMASZ HOFFMANN (TOMIGUEEE) – laureat nagrody Grand Prix w 2008 r.

***
2016.08.26-27 – XIV Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka

Jury w składzie:
Marek Klimczuk – przewodniczący
Piotr Gogol
Piotr Dąbrówka
Dariusz Szewc
Elwira Kozłowska – sekretarz, dyrektor festiwalu
po wysłuchaniu czternastu wokalistów i jednego zespołu Koncertu Finałowego postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix im. Bogusława Klimczuka 2016
nagroda pieniężna w wysokości 6.000 zł oraz statuetka festiwalowa
PAULINA TARASIŃSKA – Końskie

I miejsce (ex aequo)
nagroda pieniężna w wysokości 3.500 zł
MAGDALENA CHOŁUJ – Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach (nagroda sponsora ENEA Wytwarzanie)
AGNIESZKA JEŚMONTOWICZ – Bytów

II miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 2.500 zł
RAFAŁ BŁACH – Radom

III miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 1.500 zł
PATRYCJA WOŁOS – Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Kozienicach


wyróżnienie – nagroda Tomasza Śmietanki, burmistrza Gminy Kozienice
nagroda pieniężna w wysokości 1.200 zł
KRZYSZTOF GRABOWSKI – Kołobrzeg

wyróżnienie pozaregulaminowe – nagroda Andrzeja Junga, starosty Powiatu Kozienickiego
nagroda rzeczowa o wartości 690 zł – mikrofon dla wokalisty
KACPER ANDRZEJEWSKI – Zduńska Wola

***
2015.08.28-29 – XIII Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka

Jury w składzie:
Marek Klimczuk – przewodniczący
Piotr Gogol
Piotr Dąbrówka
Dariusz Szewc
Elwira Kozłowska – sekretarz, dyrektor festiwalu
po wysłuchaniu szesnastu wokalistów Koncertu Finałowego postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix im. Bogusława Klimczuka 2015
nagroda pieniężna w wysokości 6.000 zł oraz statuetka festiwalowa
Paulina Lenda – Świdnica

I miejsce (ex aequo)
nagroda pieniężna w wysokości 3.500 zł
Justyna Panfilewicz – Łódź (nagroda sponsora ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.)
Maja Wojtaszek – Zagnańsk

II miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 2.500 zł
Aleksandra Łodzińska – Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”

III miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 1.500 zł
Magdalena Paradziej – Pińczów

wyróżnienie – nagroda Tomasza Śmietanki, burmistrza Gminy Kozienice
nagroda pieniężna w wysokości 1.200 zł
Katarzyna Golecka – Parczew

wyróżnienie pozaregulaminowe – nagroda Janusza Stąpora, starosty Powiatu Kozienickiego
nagroda rzeczowa o wartości 750 zł – mikrofon dla wokalisty
Małgorzata Jeśmontowicz-Kreft – Bytów

***
2014.08.29-30 – XII Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka

Jury w składzie:
Marek Klimczuk – przewodniczący
Piotr Gogol
Piotr Dąbrówka
Dariusz Szewc
Elwira Kozłowska – sekretarz, dyrektor festiwalu
po wysłuchaniu szesnastu wokalistów Koncertu Finałowego postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix im. Bogusława Klimczuka 2014
nagroda pieniężna w wysokości 6.000 zł oraz statuetka festiwalowa
Małgorzata Nakonieczna – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach – Instytut Edukacji Muzycznej

I miejsce (ex aequo)
nagroda pieniężna w wysokości 3.500 zł
Paulina Patrycja Tarasińska – Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich (nagroda sponsora ENEA Wytwarzanie S.A.)
Justyna Panfilewicz – Łódź

II miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 2.500 zł
Małgorzata Kutyła – Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka

III miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 1.500 zł
Aleksandra Łodzińska – Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”

WYRÓŻNIENIA:

Nagroda Tomasza Śmietanki – Burmistrza Gminy Kozienice
nagroda rzeczowa o wartości 2.000 zł – telefon Samsung Galaxy
Rafał Błach – Radom

Nagroda Janusza Stąpora – Starosty Powiatu Kozienickiego
nagroda rzeczowa o wartości 2.000 zł – laptop
Maja Wojtaszek – Zagnańsk
2013.08.30-31 – XI Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka

Jury w składzie:
Marek Klimczuk – przewodniczący
Piotr Gogol
Piotr Dąbrówka
Dariusz Szewc
Elwira Kozłowska – sekretarz

po wysłuchaniu dwudziestu dwóch solistów i jednego duetu Koncertu Finałowego postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix im. Bogusława Klimczuka 2013
nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł oraz statuetka festiwalowa
Monika Malczak – Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” w Puławach

I miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 3.000 zł
Duet DWIE: Weronika Bochat i Dominika Rydz – Łódź

II miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 2.000 zł
Małgorzata Nakonieczna – Instytut Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

III miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 1.000 zł
Maja Wojtaszek – Dom Kultury „Zameczek” w Kielcach

WYRÓŻNIENIA:

Nagroda Tomasza Śmietanki – Burmistrza Gminy Kozienic
nagroda rzeczowa o wartości 2.000 zł – laptop i tablet
Małgorzata Kutyła – Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka

Nagroda Janusza Stąpora – Starosty Powiatu Kozienickiego
nagroda rzeczowa o wartości 2.000 zł – laptop
Sylwia Zelek – Instytut Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

***
2012.08.24-25 – X Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka

Jury w składzie:
Marek Klimczuk – przewodniczący
Szymon Wydra
Piotr Dąbrówka
Dariusz Szewc
Elwira Kozłowska – sekretarz
po wysłuchaniu dwudziestu ośmiu wykonawców Koncertu Finałowego postanowiło przyznać następujące nagrody:


Grand Prix im. Bogusława Klimczuka 2012
nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł oraz statuetka festiwalowa
Monika Mioduszewska – Łódź

I miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 3.000 zł
Paulina Wróblewska – Impresariat Edukacyjno-Artystyczny ARS-FABRICA w Dobroniu

II miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 2.000 zł
Natalia Sułowska – Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach

III miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 1.000 zł
Emilia Hamerlik – Studio Piosenki i Tańca FART Bielawa


WYRÓŻNIENIA:

Nagroda Tomasza Śmietanki – Burmistrza Gminy Kozienice
nagroda rzeczowa o wartości 2.000 zł – najnowszy ipad 2 z WiFi i z nakładką
Małgorzata Nakonieczna – Kielce

Nagroda Janusza Stąpora – Starosty Powiatu Kozienickiego
nagroda rzeczowa o wartości 2.000 zł – kamera cyfrowa i tablet
Małgorzata Kutyła – Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka

WYRÓŻNIENIE DODATKOWE:

Nagroda Publiczności
nagroda rzeczowa o wartości 1.000 zł – tablet
Małgorzata Jeśmontowicz – Bytów

***
2011.08.26-27 – IX Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka

Jury w składzie:
Marek Klimczuk – przewodniczący
Olga Bończyk – członek
Dariusz Szewc – członek
Barbara Mrozek-Olechno – sekretarz
po wysłuchaniu dwudziestu dwóch wykonawców i jednego zespołu wokalnego Koncertu Finałowego postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix im. Bogusława Klimczuka 2011
nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł oraz statuetka festiwalowa
Sylwia Gajek – Dom Kultury Małogoszcz

I miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 3.000 zł
Filip Wnuk – Dom Kultury Małogoszcz

II miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 2.000 zł
Patrycja Mizerska – Studio Piosenki i Tańca FART Bielawa

III miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 1.000 zł
Patryk Maślach – Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli Studium Wokalne „Prymka”

WYRÓŻNIENIA:

Nagroda Tomasza Śmietanki – Burmistrza Gminy Kozienice
kamera cyfrowa
Paulina Tarasińska – Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich

Nagroda Janusza Stąpora – Starosty Powiatu Kozienickiego
laptop
Olga Fidrysiak – Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 1 w Łodzi


WYRÓŻNIENIA DODATKOWE:

Nagroda Czesława Czechyry – Posła na Sejm RP
Przemysław Wasiński – Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka

Nagroda Mirosława Maliszewskiego – Posła na Sejm RP
Jerzy Marcin Gmurzyński – Lipków

Nagroda Leszka Janusza Przybytniaka – Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Sejmiku Województwa Mazowieckiego
Emilia Hamerlik – Studio Piosenki i Tańca FART Bielawa

***
2010.08.27-28 – VIII Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka

Jury w składzie:
Marek Klimczuk – przewodniczący
Paweł Kowalski – członek
Jarosław Rabenda – członek
Elwira Kozłowska – sekretarz

po wysłuchaniu siedemnastu wykonawców Koncertu Finałowego postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix im. Bogusława Klimczuka 2010
nagroda pieniężna w wysokości 5.000 zł oraz statuetka festiwalowa
Alicja Kozłowska – Kozienice

I miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 3.000 zł
Małgorzata Nakonieczna – Kielce

II miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 2.000 zł
Michał Grobelny – Szczecin

III miejsce
nagroda pieniężna w wysokości 1.000 zł
Katarzyna Stopka – Magnuszew

WYRÓŻNIENIA:

Nagroda Tomasza Śmietanki – Burmistrza Gminy Kozienice
kamera cyfrowa
Dorota Zygadło – Wrocław

Nagroda Janusza Stąpora – Starosty Powiatu Kozienickiego
aparat cyfrowy
Filip Wnuk – Małogoszcz

Nagroda Czesława Czechyry – Posła na Sejm RP
aparat cyfrowy
Aleksandra Krzyżańska – Gniechowice

WYRÓŻNIENIA DODATKOWE:

Zaproszenie do udziału w Koncercie Galowym
Agata Rożankowska – Bydgoszcz za wykonanie utworu „Czas nas uczy pogody”
Dagmara Staniek – Małogoszcz za wykonanie utworu „Babę zesłał Bóg”
Małgorzata Bigaj – Dąbrowa Górnicza za wykonanie utworu „Moje serce to jest muzyk”
Sylwia Gajek – Małogoszcz za wykonanie utworu „Kiedyś byłam różą”

***
2008.06.27-28 – VII Ogólnopolski Festiwal Polskiej Piosenki im. Bogusława Klimczuka

Komisja Artystyczna w składzie:

Marek Klimczuk – przewodniczący
Krystyna Kozanecka
Barbara Zielińska
Jerzy Dominik
po przesłuchaniu szesnastu młodych artystów postanowiła przyznać następujące nagrody:


Grand Prix im. Bogusława Klimczuka 2008
Tomasz Hoffmann – Warszawa

I miejsce
Edyta Kręgiel-Briżaniow – Koszalin

II miejsce – ex aequo
Olga Fidrysiak – Łódź
Alicja Kozłowska – Kozienice

III miejsce
Sebastian Plewiński – Warszawa

WYRÓŻNIENIA:

Nagroda Starosty Powiatu Kozienickiego
Mateusz Maciejczyk – Radom

Nagroda Burmistrza Gminy Kozienice
Dagmara Staniek – Małogoszcz

Za pracę zespołową
Zespół wokalny TRIO – Małogoszcz

Ponadto osoby indywidualne postanowiły przyznać następujące nagrody dodatkowe:

Nagroda Patrona Honorowego Pani Krystyny Klimczuk
Alicja Kozłowska – Kozienice

Nagroda Izby Twórczej Grzegorza Szewczyka
Alicja Kozłowska – Kozienice

Po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną:

Nagroda im. Joanny Wizmur
Edyta Kręgiel-Briżaniow – Koszalin

***
2007.06.23-24 – VI Festiwal Piosenki Polskiej im. Bogusława Klimczuka

Komisja Artystyczna w składzie:

Marek Klimczuk – przewodniczący
Jerzy Dominik
Marek Robaczewski
po przesłuchaniu dwudziestu młodych artystów postanowiła przyznać następujące nagrody:

Grand Prix im. Bogusława Klimczuka 2007

Natalia Krakowiak – Kołobrzeg

I miejsce
Agnieszka Strowik – Łódź

II miejsce

Sebastian Plewiński – Legnica

III miejsce

Alicja Kozłowska – Kozienice

WYRÓŻNIENIA:

Nagroda Starosty Powiatu Kozienickiego

Marina Łuczenko – Warszawa

Nagroda Burmistrza Gminy Kozienice

Malwina Masternak – Opatów

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego

Agnieszka Konarska – Kielce

Ponadto osoby indywidualne postanowiły przyznać następujące nagrody dodatkowe:

Nagroda Patrona Honorowego Pani Krystyny Klimczuk
Alicja Kozłowska – Kozienice

Nagroda Izby Twórczej Grzegorza Szewczyka
Alicja Kozłowska – Kozienice

***
2006.07.01-02 – V Jubileuszowy Festiwal Piosenki Polskiej im. Bogusława Klimczuka

Jury w składzie:

Marek Klimczuk – przewodniczący
Danuta Lubecka
Joanna Wizmur
Krystyna Kozanecka
Marek Robaczewski

po przesłuchaniu piętnastu młodych artystów postanowiła przyznać następujące nagrody:


Grand Prix im. Bogusława Klimczuka
Kozienice 2006

DOMINIKA KASPRZYCKA (Skarżysko Kam.)

I miejsce
Dominika Rydz (Łódź)


II miejsce
Agnieszka Konarska (Kielce)


III miejsce
Kamila Stolarczyk (Inowrocław)


NAGRODY DODATKOWE:

Nagroda Samorządu Gminy Kozienice
Dominika Kasprzycka (Skarżysko Kam.)

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego
Paulina Maciejczyk (Końskie)

Nagroda Starosty Powiatu Kozienickiego
Żaneta Plotnik (Opole)

Nagroda Patrona Honorowego Pani Krystyny Klimczuk
Ewa Szlempo (Nysa)


Nagroda Izby Twórczej Grzegorza Szewczyka
Dominika Kasprzycka (Skarżysko Kam.)

***
2005.07.09-10 – IV Festiwal Piosenki Polskiej im. Bogusława Klimczuka

Jury w składzie:

Marek Klimczuk – przewodniczący jury
Olga Bończyk
Danuta Lubecka
Roman Kołakowski
Marek Robaczewski
Krzysztof Heering
Dariusz Szewc – sekretarz jury

po wysłuchaniu prezentacji wokalnych w wykonaniu uczestników Festiwalu, postanowiło przyznać następujące nagrody:


Grand Prix im. Bogusława Klimczuka
Kozienice 2005

MICHAŁ KACZMAREK (Ostrów Wielkopolski)


Laureacji IV Festiwalu Piosenki Polskiej im. B. Klimczuka

KATEGORIA 18-30 lat


I miejsce
Agata Warda (Warszawa)


II miejsce
Małgorzata Hegele (Tczew)


III miejsce
Agnieszka Wawrzos (Kielce)



KATEGORIA 15-17 lat


I miejsce
Kamila Stolarczyk (Inowrocław)

II miejsce
Ewa Szlempo (Nysa)

III miejsce
Aleksandra Zawadzka (Warszawa)

NAGRODY DODATKOWE:

Nagroda Patrona Honorowego Festiwalu Pani Krystyny Klimczuk
Ewa Szczyrba (Końskie)

Nagroda Wojewody Mazowieckiego
Magdalena Kusiak (Pabianice)

Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego
Kamila Stolarczyk (Inowrocław)

Nagroda Burmistrza Gminy Kozienice
Małgorzata Hegele (Tczew)

Nagroda Starosty Powiatu Kozienickiego
Ewelina Skwira (Kozienice)

Nagroda Izby Twórczej Grzegorza Szewczyka
Agnieszka Wawrzos (Kielce)

Nagroda Publiczności
Ewelina Skwira (Kozienice)

***
2004.07.02-04 – III Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Bogusława Klimczuka

Za KDKimBK:

Kolejny III Festiwal im. Bogusława Klimczuka odbywał się w dniach 2 – 4 lipca 2004 roku. Spośród osiemnastu młodych wokalistów z całej Polski – Grand Prix wyśpiewała Dominika Sulgostowska z Końskich. W jury festiwalu zasiedli m.in.: piosenkarka Joanna Rawik oraz Danuta Lubecka i Marek Gaszyński z Programu I Polskiego Radia, a także syn Kompozytora również znany kompozytor, aranżer i pianista – Marek Klimczuk. Gościem specjalnym Festiwalu była żona Kompozytora Krystyna Klimczuk, która objęła honorowy patronat nad imprezą. W koncercie finałowym jako gwiazdy wystąpili: Joanna Rawik oraz zespoły VOO-VOO i Łzy.

Podczas trwania festiwalu miała miejsce niezwykle miła uroczystość. W sobotę 3 lipca 2004 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kozienicach Marek Klimczuk poślubił Joannę Wizmur – reżysera, aktorkę, znaną m.in. z serialu “Pensjonat Pod Różą”. Świadkiem tej uroczystości był burmistrz Kozienic – Tomasz Śmietanka. Ślub Marka Klimczuka w Kozienicach to nawiązanie do rodzinnej tradycji, gdyż to właśnie w tym mieście 26 grudnia 1945 roku w kaplicy św. Józefa, związek małżeński zawarli Krystyna i Bogusław Klimczukowie.

Organizatorem III Festiwalu był Urząd Miejski w Kozienicach oraz Wydział Kultury Kozienickiego Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu im. Bogusława Klimczuka (nowa jednostka utworzona z połączenia Domu Kultury oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji).


***
2003.07.06-07 – II Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Bogusława Klimczuka

Za KDKimBK:

II Festiwal odbył się już w pełni lata, w dniach 6 – 7 lipca 2003 roku. Występy finałowe oraz koncert laureatów miały miejsce w świeżo wyremontowanym i zmodernizowanym kozienickim amfiteatrze Ośrodka Sportu i Rekreacji. Tym razem komisję tworzyli: Elżbieta Skrętkowska, Grażyna Łobaszewska, Marek Klimczuk, Ryszard Klimczuk, Danuta Lubecka, Marek Gaszyński i Andrzej Matusiak.

Grand Prix Festiwalu zdobyła Karolina Koryńska – reprezentantka Kozienic. Jako gwiazdy podczas koncertu laureatów wystąpiły zespoły: Trubadurzy i Leszcze.

II Festiwal odbywał się pod kierunkiem i patronatem: Adama Struzika – marszałka województwa mazowieckiego; Leszka Mizielińskiego – wojewody mazowieckiego; Tomasza Śmietanki – burmistrza gminy Kozienice.

Patronat honorowy nad imprezą przyjęła ponownie pani Krystyna Klimczuk.

Organizacja II Festiwalu była dziełem władz miasta i gminy Kozienice oraz Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka w Kozienicach.


***
2002.10.18-19 – I Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Bogusława Klimczuka

Za KDKimBK:

W dniach 18 i 19 października 2002 roku w sali widowiskowej kozienickiego Domu Kultury odbył się I Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Bogusława Klimczuka. Został on zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Kozienicach oraz Dom Kultury w Kozienicach.

Festiwal poza tym, że przypomina legendarne piosenki Bogusława Klimczuka w wykonaniu sław polskiej estrady, promuje również, a może przede wszystkim młode talenty. Jest także konkursem dla młodych piosenkarzy, wykonujących kompozycje Klimczuka.

W turze wstępnej konkursu, przeprowadzonej jeszcze przed festiwalem na podstawie nadesłanych nagrań, komisja wyłoniła finalistów. Ci z kolei, już na właściwym festiwalu, rywalizowali o Grand Prix w dwóch kategoriach wiekowych 14 – 17 lat i powyżej 17 lat.

Ważnym momentem i równocześnie spektakularnym wydarzeniem dla kozienickiego festiwalu był dzień 19 października 2002 roku, gdy w rocznicę urodzin Bogusława Klimczuka odbył się koncert galowy, w którym wystąpiła zdobywczyni Grand Prix I Festiwalu – Marta Jagnińska z Sieradza. I wówczas usłyszeliśmy wielkie gwiazdy polskiej estrady i wieloletnich przyjaciół Kompozytora: Irenę Santor, Halinę Kunicką, Jolantę Kubicką, Stenię Kozłowską, Irenę Jarocką, Jerzego Połomskiego, Tadeusza Woźniakowskiego i Czesława Majewskiego. Koncert prowadzili znani prezenterzy: Maria Szabłowska i Paweł Sztompke – redaktorzy muzyczni Programu I Polskiego Radia.

Festiwal stał się faktem, a jego idea została połączona z wieloma nowymi inicjatywami jak np.: uroczyste nadanie Domowi Kultury w Kozienicach imienia Bogusława Klimczuka. Tablicę autorstwa Grzegorza Szewczyka, odsłoniła pani Krystyna Klimczuk. Podczas tej uroczystej chwili został odegrany sygnał festiwalu, będący fragmentem piosenki Bogusława Klimczuka “Jest Warszawa”, opracowany przez Artura Borowieckiego, młodego kompozytora z Radomia.

Honorowy patronat nad festiwalem objęli: wdowa po Kompozytorze pani Krystyna Klimczuk oraz burmistrz miasta i gminy Kozienice Tomasz Śmietanka.

Patroni medialni I Festiwalu to: Polskie Radio Program I, TV Polonia, Echo Dnia, Słowo Ludu, Miesięcznik Kozienicki OKO, Kronika Kozienicka, TV Centrum.

W komisji oceniajacej młodych piosenkarzy zasiedli: syn Kompozytora Marek Klimczuk – przewodniczący jury, kompozytor, aranżer i pianista; Danuta Lubecka – redaktor muzyczny Programu I Polskiego Radia; Lech Nowicki – dyrektor TV Polonia; Maria Grabowska – dyrektor Społecznego Ogniska Artystycznego; Dariusz Szewc – muzyk, przewodniczący Społecznej Rady Programowej Domu Kultury w Kozienicach.

W roku 2020 festiwal zaplanowany na 28-29 sierpnia został z powodu pandemii Sars-Cov-2 odwołany. Co dalej? Mamy gorącą nadzieję, że w roku 2021 Kozienice znów będą mogły przyjąć utalentowanych gości z całego kraju, podczas XVIII FestiwaluMuzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka!